W najbliższej okolicy

Wielkim turystycznym atutem powiatu suskiego, obok pięknej przyrody i ciekawych zabytków, jest jego położenie geograficzne i bliskość niezwykle interesujących miejsc i obiektów o znaczeniu międzynarodowym. W odległości kilkudziesięciu kilometrów od granic powiatu znajduje się aż sześć obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO oraz cztery parki narodowe (nie licząc Babiogórskiego Parku Narodowego):

Kraków – historyczne centrum miasta (ok. 50 km*)

Królewskie kopalnie soli w Wieliczce (wraz z zamkiem żupnym, ok. 60 km) i Bochni (ok. 80 km)

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (ok. 55 km)

Zespół kościoła i klasztoru bernardynów oraz kaplic (tzw. dróżki kalwaryjskie) w Kalwarii Zebrzydowskiej (ok. 25 km)

Kościół drewniany w Dębnie Podhalańskim (ok. 65 km)

Tatrzański Park Narodowy (rezerwat biosfery UNESCO, ok.75 km)

Gorczański Park Narodowy (ok. 50 km)

Pieniński Park Narodowy (ok. 80 km)

Ojcowski Park Narodowy (ok. 80 km)

* odległości liczone od Suchej Beskidzkiej.

Ponadto warto dodać, że zaledwie niespełna 15 km od granic powiatu leżą Wadowice, rodzinne miasto Ojca Świętego Jana Pawła II, a od strony południowej powiat graniczy ze Słowacją, gdzie również znajduje się szereg bardzo interesujących, a jednocześnie niezbyt odległych miejsc, jak np. południowe zbocza Babiej Góry i Pilska (obszary chronione), Jezioro Orawskie, kąpielisko termalne w Oravicach czy wspaniały Zamek Orawski.