Infomix

34-200 Sucha Beskidzka
tel. 33 875-79-00

www.powiatsuski.pl

Powiat suski jest obszarem (powierzchnia 685,75 km2) typowo górskim, a naturalne bogactwo regionu stanowią lasy, zajmujące niemal 50 % jego powierzchni. Powiat obejmuje 9 gmin, które tworzą: dwa miasta (Sucha Beskidzka, Jordanów), jedna gmina miejsko-wiejska (Maków Podhalański) i sześć gmin wiejskich (Budzów, Bystra-Sidzina, Jordanów, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce). W skład powiatu wchodzi łącznie 37 miejscowości, które zamieszkuje 84000 osób.

Podbabiogórze jest regionem o bardzo bogatych walorach przyrodniczo-krajobrazowych i kulturowych. Lasy zajmują niemal 50 % powierzchni powiatu, a pasma górskie są pokryte gęstą siecią szlaków turystycznych pieszych, rowerowych i konnych. Największą atrakcją powiatu jest Babia Góra (1725 m), najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich. Masyw Babiej Góry znajduje się w obrębie utworzonego w 1954 r. Babiogórskiego Parku Narodowego, obszaru wyjątkowo cennego pod względem przyrodniczo-krajobrazowym, od 1977 r. należącego do sieci międzynarodowych rezerwatów biosfery UNESCO (MaB). Przez teren parku przebiegają liczne szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne BgPN, które pozwalają na dokładne zapoznanie się z jego obszarem.

Babia Góra jest miejscem szczególnym, a panorama z jej szczytu uznawana jest powszechnie za najpiękniejszą w całych Beskidach, jednak wiele atrakcji czeka na turystów także w innych częściach powiatu. Z pewnością warto wybrać się na Leskowiec, szczyt szczególnie często odwiedzany w młodości przez Karola Wojtyłę, późniejszego Ojca Św. Jana Pawła II, powędrować przez leśne ostępy Pasma Polic lub malownicze wzniesienia Pasma Jałowieckiego, bądź zdobyć Koskową Górę, z wierzchołka której roztacza się wspaniały widok na Beskidy i Pogórze Wielickie.

Na amatorów dwóch kółek czekają na Podbabiogórzu liczne trasy rowerowe. Położone w pięknych krajobrazowo zakątkach ośrodki jeździeckie oferują wypoczynek dla miłośników koni.Oznakowana została lokalna sieć tras konnych. Od wiosny do późnej jesieni wędrować można górskimi szlakami i leśnymi traktami, a w upalne lato odpocząć nad wodą chłodnych górskich rzek i potoków.

Powiat suski warto odwiedzić również zimą, by podziwiać widok ośnieżonych szczytów i oddawać się urokom „białego szaleństwa”, korzystając z wyciągów narciarskich, wśród których najbardziej znanym jest Ośrodek „Mosorny Groń” w Zawoi.

Ale Podbabiogórze to nie tylko wspaniała przyroda i piękne krajobrazy. To także interesujące zabytki na czele ze wspaniałem zamkiem w Suchej Beskidzkiej, zwanym „Małym Wawelem”, ze względu na podobieństwo jego arkadowego dziedzińca do tego w zamku królewskim w Krakowie. Przez teren powiatu przebiega m.in. także Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, na którym można zwiedzić m.in.: piękne drewniane kościoły w Lachowicach, Łętowni i Zawoi oraz niewielkie lecz interesujące skanseny w Zawoi Markowej i Sidzinie, a także karczmę „Rzym” w Suchej.

Na Podbabiogórzu działa wielu twórców ludowych, a najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi produktami miejscowego rękodzieła są: haft makowski, stryszawska, drewniana zabawka ludowa (znane są zwłaszcza kolorowe ptaszki i koniki), wyroby z wikliny i łuby oraz wyroby bibułkarskie.

Poszczególne gminy tworzące powiat suski, mają bogatą ofertę kulturalną. Organizowane imprezy urozmaicą czas wszystkim tu przebywającym. Godne polecenia są zwłaszcza cykliczne imprezy, które już na stałe wpisały się w kulturalny pejzaż regionu, takie jak: „Babiogórska Jesień” (Zawoja), „Tydzień Kultury Beskidzkiej” (Maków Podhalański), „Suskie Spotkania z Folklorem” (Sucha Beskidzka), „Święto Zabawki” (Stryszawa).

Na turystów przybywających na Podbabiogórze czeka stale rozwijająca się baza noclegowa o rożnym standardzie – od wygodnych hoteli, poprzez pensjonaty i domy wycieczkowe, po kwatery prywatne i bardzo liczne na tym terenie gospodarstwa agroturystyczne, a także schroniska młodzieżowe oraz górskie. Nie należy się również obawiać o strawę dla ciała – miejscowe specjały serwowane w karczmach i restauracjach regionalnych bez wątpienia zadowolą nawet najwybredniejsze podniebienia.