Infomix

herb-bystra-sidzinaUrząd Gminy Bystra-Sidzina

34-235 Bystra Podhalańska 373

www.bystra-sidzina.pl

W skład liczącej ok. 6600 mieszkańców gminy wchodzą dwie miejscowości: Bystra Podhalańska i Sidzina. Powstanie pierwszej z nich nie jest dokładnie udokumentowane, natomiast Sidzina lokowana została na mocy dokumentu wystawionego 23.04.1563 r. przez króla Zygmunta Augusta. W 1655 r. po wygranej przez miejscowych chłopów potyczce z oddziałem szwedzkim, list z podziękowaniami przesłał do wsi sam król Jan Kazimierz. Sidzina zapisała tragiczną i zarazem bohaterską kartę swojej historii w latach II wojny światowej (ruch partyzancki, pacyfikacje).
Gmina leży w Beskidzkie Żywieckim, w dolinie potoku Bystrzanka i jego dopływów, od strony północno-zachodniej dominuje nad nią malownicze Pasmo Policy (1369 m n.p.m.).
Przez teren gminy prowadzi: 7 pieszych, znakowanych szlaków turystycznych, „Szlak atrakcji i produktów lokalnych Podbabiogórza” (4 przystanki), 2 trasy rowerowe, Babiogórski Szlak Konny i Szlak Architektury Drewnianej. W zimie na chcących wędrować na rakietach śnieżnych czekają 3 odcinki tras.
W gminie działają m.in.: 2 kluby sportowe, 2 orkiestry dęte, 2 koła KGW, zespół regionalny „Holniki”, stowarzyszenie „Tradycja i Natura” i 2 oddziały Związku Podhalan.
Na terenie Gminy Bystra-Sidzina znajdują się m.in. boiska sportowe i mała muszla koncertowa.
Miejsca noclegowe proponuje tu kilka gospodarstw agroturystycznych oraz Dom Wczasów Dziecięcych w Sidzinie, Dom Oazowy w Bystrej Podh. i schronisko górskie PTTK na Hali Krupowej, są też kwatery prywatne.

Warto zobaczyć: Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej (budownictwo regionalne), kościół parafialny w Sidzinie (1825 r.) z cennym, łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Sidzińskiej, pomniki przyrody, zwłaszcza ok. 500-letni dąb „Adam”.