Położenie

Gmina Maków Podhalański położona jest na pograniczu Beskidu Makowskiego (Pasmo Koskowej Góry) i Beskidu Żywieckiego (Pasmo Jałowieckie i Pasmo Policy). Naturalną linię podziału stanowi tu rzeka Skawa. W dolinie jej środkowego biegu i wzdłuż dopływów tej rzeki, z których największym jest Skawica, rozbudowały się miejscowości tworzące gminę. Całkowita powierzchnia gminy wynosi 10871 ha. Zamieszkuje ją około 16000 osób. W skład gminy wchodzi 7 miejscowości: Maków Podhalański, Białka, Grzechynia, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec, Żarnówka. Gmina graniczy: od północy z gminami Budzów i Zembrzyce, od zachodu z gminami Sucha Beskidzka i Stryszawa, od południa z gminami Zawoja i Bystra-Sidzina, od wschodu z gminą wiejską Jordanów (powiat suski) i z gminą Tokarnia (powiat myślenicki). Główną arterię komunikacyjną gminy stanowi droga krajowa 28. Wzdłuż Skawy poprowadzona jest linia kolejowa Kraków – Zakopane ze stacją PKP w Makowie Podhalańskim i przystankami w Juszczynie i Kojszówce.

Na terenie gminy znajduje się 5 parafii rzymskokatolickich: Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim, Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Opiekunki Rodzin w Białce, Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Juszczynie, Parafia Kojszówka – Wieprzec: (kościoły pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Wieprzcu i pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kojszówce) i Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarnówce.