Kultura, folklor

Gmina znajduje się na obszarze przynależnym etnograficznie do Górali Babiogórskich. Ich dawne tradycje i zwyczaje pielęgnowane są przez miejscowe zespoły regionalne: „Babiogórzanie – Polana Makowska”, „Zbyrcok” i „Zbyrcocek”, „Kojszowiacy” i „Zobielsko Gromada”, a także koła gospodyń, które działają w każdej miejscowości należącej do gminy. Dziedzictwo kulturowe to także rękodzieło ludowe i rzemiosło artystyczne. Są one tu wciąż żywe, dzięki wytwórcom tak charakterystycznych dla tego regionu produktów, jak haft makowski i szachy z Białki. Długoletnie tradycje muzyczne kontynuuje orkiestra dęta z Makowa Podhalańskiego. Do największych imprez organizowanych w gminie należą: „Tydzień Kultury Beskidzkiej” i „Dni Makowa Podhalańskiego”.