Walory

Do Zawoi na wypoczynek jeździło się już pod koniec XIX w. W latach 20. ubiegłego wieku Zawoja była jedną z bardziej znanych polskich wsi letniskowych. To nie dziwi, bo już samo położenie gminy „skazuje” ją na turystyczny sukces. Ze względu na wyjątkowe wartości przyrodnicze w 1954 r. utworzony został tu Babiogórski Park Narodowy. W późniejszych latach w Paśmie Policy wydzielono dwa rezerwaty przyrody. Ponad 75% procent powierzchni gminy zajmują lasy. Gmina oferuje turystom całoroczny aktywny wypoczynek. W zimie prym wiedzie narciarstwo (kolej linowa, wyciągi), a latem turystyka piesza i rowerowa. Do największych atrakcji należy zwłaszcza wyprawa na szczyt Babiej Góry, z możliwością przejścia do sąsiedniej Słowacji. Organizowanych jest tu wiele rajdów oraz imprez i zawodów rowerowych. Gmina jest również mocna swoim dziedzictwem kulturowym. Na gości zaś czekają: rozbudowana baza noclegowa i karczmy regionalne z miejscowymi specjałami.