Szlaki turystyczne

Gmina Zawoja jest pokryta gęstą siecią znakowanych szlaków turystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

– szlak czerwony – Główny Szlak Beskidzki, na tym odcinku prowadzi z Przełęczy Jałowieckiej, przez Markowe Szczawiny, Babią Górę (Diablak, 1725 m n.p.m.), Sokolicę (1367 m n.p.m.) do przełęczy Krowiarki (Lipnickiej),

– szlak zielony: z Jabłonki przez Polanę Stańcową na Babią Górę (1725 m n.p.m.) i dalej przez Mędralową (1168 m n.p.m.), Koszarawę Cichą do Huciska,

– szlak żółty – Perć Akademików, prowadzi od Markowych Szczawin na Babią Górę (1725 m n.p.m.)

– szlak zielony: z Zawoi Centrum przez Spalenicę (854 m n.p.m.) Złotą Grapę (1247 m n.p.m.) Kucałową Przełęcz (1170 m n.p.m.) do Sidziny

– szlak czerwony: z Zawoi Centrum przez Zawoję Przysłop do dworca PKP w Suchej Beskidzkiej.

Inne:

Szlak Papieski – prowadzi ze Skawicy Górnej przez Policę (1369 m n.p.m.) na przełęcz Krowiarki (Lipnicką), wyznaczony został w 1999 r. dla upamiętnienia ostatniej wędrówki górskiej Ks. Kard. Karola Wojtyły przed Jego wyborem na papieża.

Wiele możliwości interesujących wycieczek pieszych dają ścieżki edukacyjne BgPN.

Z przełęczy Krowiarki przez Zawoję Centrum do Zawoi Przysłop przebiega odcinek międzynarodowego rowerowego Szlaku Bursztynowego Budapeszt – Kraków, z przełęczy Przysłop na Jałowiec – odcinek Głównego Karpackiego Szlaku Rowerowego, a na terenie samej gminy jest wytyczonych kilka lokalnych tras rowerowych.

W Zawoi znajdują się dwa przystanki na Szlaku Architektury Drewnianej (kościół, skansen).

Przez Zawoję prowadzi Transbeskidzki Szlak Konny i Babiogórski Szlak Konny.

Zimą na chętnych czekają m.in. trasy wędrówek na rakietach śnieżnych w okolicach Hali Krupowej i Markowych Szczawin a na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego trzy szlaki do uprawiania narciarstwa ski-turowego.