Kultura, folklor

Miejscowości wchodzące w skład gminy uznawane są przez większość etnografów za tzw. wioski kliszczackie. Kultywowanie tradycji muzycznych, obrzędów i zwyczajów tej grupy górali polskich możliwe jest dzięki działalności takich zespołów, jak: Kapela Tadka Wojtanka (Kapela Braci Wojtanków), zespół śpiewaczy „Mioduszyna” oraz Kół Gospodyń Wiejskich z: Zembrzyc, Tarnawy Dolnej, Tarnawy Górnej i Marcówki. W tej ostatniej miejscowości powstało ostatnio „Koło Gaździn” współpracujące z Bractwem Zbójników spod Babiej Góry, mającym w tej miejscowości swoją siedzibę i czynnie włączającym się w organizację wydarzeń kulturalnych w całej okolicy. W gminie działają również: orkiestra dęta „Rytm” w Zembrzycach, orkiestra dęta I. Stowarzyszenia Muzycznego Śleszowice. Największą imprezą odbywającą się tutaj cyklicznie są: „Dni Gminy Zembrzyce”. Nowe, ciekawe inicjatywy to „Święto Kubajki” i „Rombanica”.