Infomix

herb-budzowUrząd Gminy Budzów

34-211 Budzów 445

tel. 33 874 00 22

www.budzow.pl

Gminę zamieszkałą przez ok. 8500 osób tworzy 6 miejscowości: Baczyn, Bieńkówka, Budzów, Jachówka, Palcza, Zachełmna. Powstały one w XIV i na początku XV w. Najstarszy ze znanych dokumentów historycznych dotyczy największej miejscowości gminy – Budzowa i pochodzi z 1369 r. (nadanie sołectwa wystawione przez króla Kazimierza Wielkiego). W historii gminy szczególnie mocno wpisały się lata konfederacji barskiej. 23 maja 1771 r. na polach Palczy i sąsiedniej Lanckorony rozegrała się największa lokalna bitwa, w której, w walce z wojskami rosyjskimi, poległo ok. 300 konfederatów. Podczas II wojny światowej, jak również po jej zakończeniu, na terenie gminy działała niepodległościowa partyzantka.
Gmina leży w zachodniej części Beskidu Makowskiego, w dolinach Paleczki i jej dopływów, pomiędzy Pasmem Chełmu (603 m n.p.m.) na północy oraz Koskowej Góry (866 m n.p.m.) na południu.
Przez teren gminy przebiegają: 4 znakowane, piesze szlaki turystyczne, „Szlak atrakcji i produktów lokalnych Podbabiogórza” (9 przystanków) i Babiogórski Szlak Konny.
W gminie działają m.in.: 2 kluby sportowe, 2 orkiestry dęte, 6 kół KGW, zespół regionalny „Budzowskie Kliszczaki”.
W Palczy i Baczynie znajdują się kompleksy sportowe „Orlik”, a w Budzowie i Bienkówce boiska płkarskie.
Miejsca dla przyjezdnych gości oferuje w gminie kilka gospodarstw agroturystycznych, są też pokoje gościnne.

Warto zobaczyć: XVIII-wieczny kościół w Bieńkówce, cmentarzyk z mogiłą konfederatów barskich w lesie Groby (Palcza), przydrożne kapliczki z XVIII i XIX w.