Położenie

Gmina Budzów leży w Beskidzie Makowskim nad rzeką Paleczką (prawy dopływ Skawy) i wpływającymi do niej potokami: Jachówka i Zachełmka, pomiędzy Pasmem Chełmu na północy a Pasmem Koskowej Góry na południu. Środkową część gminy zajmują wypiętrzenia Pasma Babicy, które oddzielają Bieńkówkę i Jachówkę od Budzowa.

W skład gminy, która zajmuje powierzchnię 7356 ha, wchodzi 6 miejscowości: Baczyn, Bieńkówka, Budzów, Jachówka, Palcza i Zachełmna. Miejscowości te zamieszkuje łącznie ok. 8520 osób. Gmina graniczy: od wschodu z gminami Sułkowice i Pcim (powiat myślenicki), od południa z gminami Tokarnia (powiat myślenicki) i Maków Podhalański (powiat suski), od zachodu z gminą Zembrzyce (powiat suski), od północy z gminami Stryszów i Lanckorona (powiat wadowicki). Przez gminę prowadzi droga wojewódzka 956 z Zembrzyc (połączenie z drogą krajową 28) do Biertowic (połączenie z drogą krajową 52). Najbliższy przystanek PKP znajduje się w Zembrzycach (10 km, linia kolejowa Kraków – Zakopane).

Na terenie gminy znajdują się 4 parafie rzymskokatolickie: Parafia pw. Trójcy Świętej w Bieńkówce, Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jachówce, Parafia pw. Marii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Palczy.