Infomix

herb-makow-podhalanskiUrząd Miejski w Makowie Podhalańskim

ul. Szpitalna 3

34-220 Maków Podhalański
tel. 33 874 97 00

www.makow-podhalanski.pl

Gminę tworzy 7 miejscowości: miasto Maków Podhalański, Białka, Grzechynia, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec, Żarnówka, które zamieszkuje na dzień 31.12.2012 – 16286 osób.
Maków został założony prawdopodobnie w poł. XIV w., następnie Juszczyn, Kojszówka i Grzechynia, najpóźniej powstały Białka i Żarnówka (XVI w.) oraz Wieprzec (XVII w.)
W 1840 r. Maków uzyskał prawa miejskie. W latach 1924-32 był siedzibą odrębnego powiatu.
Gmina leży w Beskidzie Makowskim (Pasmo Koskowej Góry) i Żywieckim, w dolinach rzeki Skawy i jej dopływów.
Przez gminę przebiega: 6 znakowanych, pieszych szlaków turystycznych, odcinek Głównego Karpackiego Szlaku Rowerowego, „Szlak atrakcji i produktów lokalnych Podbabiogórza” (8 przystanków), 3 trasy rowerowe, Szlak Maryjny i Babiogórski Szlak Konny.
W gminie działają m.in.: 4 kluby sportowe, 5 KGW, orkiestra dęta, zespoły regionalne: „Babiogórzanie – Polana Makowska”, „Zbyrcok”, „Zbyrcocek”, „Kojszowiacy”, „Zobielsko Gromada”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Makowskiej, Stowarzyszenie „Nowy Juszczyn”.
Oferta noclegowa gminy opiera się o miejsca w ośrodkach sportowo–noclegowych, gospodarstwach agroturystycznych i motelu. Dla zmotoryzowanych dostępny jest również camping w Makowie Podhalańskim.
Na terenie gminy znajdują się m.in.: kompleksy sportowe „Orlik” w Makowie Podhalańskim i Białce, kort tenisowy w Makowie Podhalańskim, boiska sportowe, ośrodki jeździeckie: na Makowskiej Górze i w Grzechyni.

Warto zobaczyć: kościół parafialny w Makowie Podhalańskim z XVII/XVIII w. z umieszczonym w ołtarzu głównym XVI-wiecznym, łaskami słynącym, obrazem Matki Bożej Opiekunki Rodzin, ozdobionym w 1979 r. papieskimi koronami przez Ojca Św. Jana Pawła II.