Położenie

Gmina położona jest w kotlinach utworzonych przez rzekę Stryszawkę i jej dopływy, z których największymi są potoki Lachówka wraz z Kocońką, na pograniczu dwóch części Beskidów Zachodnich, u podnóża góry Jałowiec w Beskidzie Żywieckim (zaliczanej czasem w skład Beskidu Makowskiego) na południu oraz Leskowca i Łamanej Skały w Beskidzie Małym na północy.

Gmina zajmuje powierzchnię 11381 ha, zamieszkuje ją ok. 11840 osób. W jej skład wchodzi 8 miejscowości: Hucisko, Krzeszów, Kuków, Kurów, Lachowice, Pewelka, Stryszawa i Targoszów. Gmina graniczy: od zachodu i południowego zachodu z gminami Ślemień, Jeleśnia i Koszarawa (powiat żywiecki), od południa z gminą Zawoja, od wschodu z gminami Maków Podhalański i Sucha Beskidzka, od północnego wschodu z gminą Zembrzyce (powiat suski) i od północy z gminą Andrychów (powiat wadowicki). Prowadzi tędy droga wojewódzka 957 z Suchej Beskidzkiej (połączenie z drogą krajową 28) do Żywca (połączenie z drogą krajową 69) oraz linia kolejowa Sucha Beskidzka – Żywiec z przystankami w Stryszawie, Lachowicach, Kurowie i Hucisku.

Na terenie gminy znajduje się 6 parafii rzymskokatolickich: Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Hucisku, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie, Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Kurowie, Parafia pw. św. Piotra i Pawła w Lachowicach, Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Stryszawie Dolnej i Parafia pw. św. Anny w Stryszawie Górnej.