INNE DWORY I DWORKI Powiatsuski 10 lutego 2022

INNE DWORY I DWORKI

 

W Chrobaczem, dawnej wsi, a obecnie dzielnicy Jordanowa, obok zabudowań Zespołu Szkół im. bł. ks. P. Dańkowskiego, zachował się drewniany, parterowy dworek konstrukcji zrębowej, z charakterystycznym dachem łamanym tzw. polskim. Pochodzi z 1. poł. XVIII w., frontowy ganek i schody dobudowano w okresie późniejszym.

Typ klasycystycznych dworków polskich z XIX w. reprezentuje dwór w Zembrzycach – murowany, przykryty czterospadowym dachem z facjatą na piętrze i czterokolumnowym portykiem. Dwór, niestety obecnie mocno już przekształcony, wzniesiony został w l. 1807-1810 przez  Stanisława Leliwa Ostrzeszowicza. Obecnie pozostaje w zarządzie “Caritas” Archidiecezji Krakowskiej.

Do kategorii dworków zaliczyć można też murowany z cegły, potynkowany budynek wzniesiony w 2. poł. XIX w. dla Zarządu Dóbr Leśnych w Suchej, usytuowany w Stryszawie. Po gruntownej restauracji, zakończonej w 2011 r., dworek jest obecnie siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie oraz Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej. Budynkiem o podobnym kształcie, przeznaczeniu i metryce jest też dawna siedziba Zarządu Dóbr Leśnych w Zawoi (obecnie własność prywatna).

W Makowie Podhalańskim uwagę zwraca dworek „Paczosówka” (ul. 3-go Maja), wybudowany w l. 1892-1896 dla Aleksandra Rittera z Paczkowskich, o modernistycznej, klasycyzującej elewacji (siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej i Izby Regionalnej). Gościł w nim w 1914 r. Józef Piłsudski. Godny uwagi jest także dworek przy ul. Orkana (obecnie budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego).

Skip to content