KOŚCIÓŁ W MAKOWIE PODHALAŃSKIM – SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ OPIEKUNKI I KRÓLOWEJ RODZIN Powiatsuski 10 lutego 2022

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie dokonanej w latach 1828-1833. Budowla o trzynawowym korpusie halowym jest utrzymana w stylu późnoklasycystycznym. Jedynie opięte z zewnątrz szkarpami prezbiterium oraz kaplica, będące pozostałościami po wcześniejszej świątyni, wzniesionej na przełomie XVII i XVIII w., są barokowe.

Jest to miejsce otoczone szczególną czcią zarówno przez miejscową ludność, jak i liczne rzesze pielgrzymów. W ołtarzu głównym znajduje się tu bowiem XVI-wieczny, łaskami słynący obraz Matki Bożej Makowskiej – Opiekunki i Królowej Rodzin, ukoronowany 10.06.1979 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Mszy Świętej sprawowanej  na krakowskich Błoniach.

We wnętrzu kościoła warto również zwrócić uwagę na drewniany barokowy krucyfiks z XVII w. w bocznym ołtarzu Bractwa Cierniowej Korony, a także klasycystyczną ambonę.

GPS 49°43'55.8"N 19°40'35.6"E