Odcinek 4 (8 km) Krzysztof Buczkowski 19 kwietnia 2022

Odcinek 4 (8 km)

4
Zawoja Centrum, kościół – Zawoja Markowa, Skansen im. Józefa Żaka

Po wyjeździe z przykościelnego parkingu kierujemy się w lewo i dalej drogą wojewódzką nr 957 jedziemy w górę miejscowości. Po ok. 250 m mijamy po prawej stylowy, drewniany budynek (z 1910 r.) restauracji „Zawojanka”. Dojeżdżamy do ronda w Zawoi Widły (ok. 3,7 km). Tam odbijamy w prawo w drogę gminną, którą docieramy do kolejnego skrzyżowania dróg – tzw. Widełek (ok. 1,7 km). Tu skręcamy w lewo na Zawoję Markową. Po drodze, z lewej strony, mijamy siedzibę dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego (ok.1,3 km).

Ten drewniany obiekt, postawiony w 1937 r. jest ciekawym przykładem budowanych na Podbabiogórzu na początku XX w., i później, w okresie międzywojennym, drewnianych willi wypoczynkowych i pensjonatów. Wewnątrz można zwiedzić Wystawę Stałą prezentującą walory przyrodnicze i kulturowe regionu Babiej Góry. Na zewnątrz urządzono Ogród Roślin Babiogórskich.

Po następnych ok. 500 m dojeżdżamy do parkingu na granicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Stąd, po ok. 250 m, dochodzimy do skansenu (do samego skansenu wiedzie lokalna, wąska droga asfaltowa, ale przed wejściem do niego jest problem z parkowaniem).

SKANSEN IM. JÓZEFA ŻAKA

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi na Markowych Rówienkach prezentuje tradycyjne, drewniane budownictwo Górali Babiogórskich. Prowadzony jest przez Oddział PTTK „Ziemia Babiogórska” w Suchej Beskidzkiej. Skansen zaczęto tworzyć w 1973 r. Znajdują się tu obecnie: trzy budynki mieszkalne, kuźnia, kapliczka i wolnostojąca piwnica ze spichlerzem ponad nią. Pierwsza ze skansenowych chałup, Franciszka Kudzi, pochodząca z przełomu XIX/XX w., pozostała na miejscu swojego postawienia. Druga chałupa, Stefana Gancarczyka, zbudowana w 1906 roku, przeniesiona została z najbliższego sąsiedztwa. Trzecia, najstarsza, Franciszka Stopiaka, wybudowana w latach 1802-1815, trafiła tu z innej części Zawoi i  jest najcenniejszym obiektem skansenu. Pozostawiono ją w pierwotnym kształcie kurloka (tak nazywano chałupę z  kurnym piecem). Dom zbudowany został ze świerkowych i jodłowych bierwion łączonych na węgłach na tzw. jaskółczy ogon bez ostatków, postawionych na niskiej podmurówce, w której umieszczone jest zejście do piwnicy znajdującej się pod domem. Całość nakrywa dwuspadowy gontowy dach. Wewnątrz, centralnie umieszczone, otwarte na przestrzał boisko, dzieli całość na dwie części: mieszkalną, w skład której wchodzą – izba czarna, izba biała i komora, oraz część gospodarczą – stajnię. Ta ostatnia pełni funkcję sali wystawowej. Zgromadzono w niej interesującą kolekcję oleodruków o tematyce religijnej. Natomiast w pomieszczeniach części mieszkalnej urządzono ekspozycję etnograficzną, składającą się głównie ze sprzętu gospodarstwa domowego. Uwagę zwraca, zbudowany w ścianie pomiędzy izbami, piec dymny. Nalepa z płaskich kamieni, na której palono ogień, umieszczona jest w izbie czarnej pełniącej funkcję kuchni. W izbie białej znajduje się ogrzewający ją korpus pieca. W chałupie Franciszka Kudzi przygotowano ekspozycję poświęconą historii turystyki górskiej, głównie dziejom przewodnictwa górskiego w polskiej części Karpat. Chałupa Stefana Gancarczyka pełni rolę użytkową.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Adres: 34-222 Zawoja – Markowe Rówieńki

Parking: ok. 250 m od skansenu, płatny

Godziny otwarcia: wt.-nd. 10:00-14:00, w innych godzinach ewentualnie po wcześniejszym kontakcie

tel. 607250980

Wstęp: bilet normalny: 5 zł, bilet ulgowy: 3 zł

 

GPS:

N49 36.423 (49.607050)

E19 30.875 (19.514583)

Skip to content