Odcinek 8 (25 km) Krzysztof Buczkowski 19 kwietnia 2022

Odcinek 8 (25 km)

8
Łętownia, kościół – Sucha Beskidzka, Rynek, karczma „Rzym”

Ostatni etap PSAD rozpoczynamy krótkim odcinkiem powrotnym pokonując drogą powiatową w kierunku Jordanowa ok. 1  km. Na rozgałęzieniu dróg odbijamy w  prawo na Osielec i, po nieco ponad 8  km, dojeżdżamy w centrum tej miejscowości do drogi krajowej 28, którą kolejno przez wsie: Kojszówkę, Juszczyn i Białkę docieramy do miasteczka Maków Podhalański (możliwy spacer po mieście opisany na str. 74). Stąd, dalej „krajówką” docieramy do Suchej Beskidzkiej i mostu na Skawie. Po jego przejechaniu zjeżdżamy na skrzyżowaniu w lewo, by ulicą J. Piłsudskiego dotrzeć z powrotem na suski rynek i zamknąć pętlę naszej wycieczki. Jak twierdzono już w  starożytności – wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, trudno się więc dziwić, że tam właśnie trafiliśmy. Suski „Rzym” jest jednak znacznie młodszy od zacytowanego przysłowia pochodzi bowiem z wieku XVIII

KARCZMA „RZYM”

Drewniana karczma „Rzym” stanęła na suskim rynku, w czasie gdy na placu przy skrzyżowaniu głównych dróg zaczęły regularnie odbywać się jarmarki i targi. Karczma jest budowlą zrębową, pokrytą potężnym, czterospadowym, gontowym dachem z kalenicą. Frontowa część dachu tworzy arkadowe, wsparte na profilowanych słupach podcienia. Pomiędzy słupami, łączonymi górą dwułuczami, uwagę zwracają dekoracyjne zwisy. Dolną część podcieni zamyka balustrada z listwową, ukośną kratownicą. Obecny swój stan karczma zawdzięcza gruntownej renowacji przeprowadzonej w latach 60. XX w. Z usytuowanej centralnie sieni można wejść do jednej z dwóch dużych, znajdujących się po przeciwnych stronach, izb. We wnętrzach zachowały się belkowane pułapy.

Przyjmuje się, że suska karczma „Rzym” była pierwowzorem tej opisywanej przez Adama Mickiewicza w balladzie „Pani Twardowska”. W dawnych czasach, obok legendarnych Imć Twardowskiego i Mefisofelesa, gościli w niej także znani beskidzcy zbójnicy z samym Józefem Baczyńskim, najgłośniejszym podbabiogórskim harnasiem, na czele. Dzielili się tu łupami, planowali nowe napady. Dzisiaj jest tu zupełnie bezpiecznie, a karczma, która jest jednym z najciekawszych, zachowanych tego typu obiektów w Polsce, serwuje gościom smaczne potrawy regionalne. To dobre miejsce, by na zakończenie wycieczki pozwolić sobie na zasłużoną biesiadę.

Będąc w Suchej Beskidzkiej koniecznie trzeba poznać więcej jej skarbów i osobliwości, w czym niewątpliwie pomocnym będzie opis spaceru po mieście (https://visit.powiatsuski.pl/spacer-po-suchej-beskidzkiej).

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Adres: 34-200 Sucha Beskidzka, Rynek 1

Parking: przy obiekcie, płatny

Godziny otwarcia: V-IX: 8:00-22:00, X-IV: 9:00-21:00

 

GPS:

N49 44.546 (49.742433)

E19 36.089 (19.601483)

Skip to content