ORAVSKÁ POLHORA Powiatsuski 14 marca 2022

ORAVSKÁ POLHORA

 

Duża słowacka wieś leżąca w dolinie Polhoranki, w Beskidzie Orawskim. Administracyjnie jest częścią okresu (powiatu) Namiestów i kraju (województwa) żylińskiego. Historycznie i geograficznie należy do Orawy. Jest najdalej na północ wysuniętą miejscowością Słowacji i graniczy m.in. z Zawoją (powiat suski), a granica, w tej jej części, przebiega granią Babiej Góry. Została założona na prawie wołoskim w połowie XVI wieku. Zajmuje powierzchnię 84,52 km², a zamieszkuje ją ok. 4000 mieszkańców.

Miejscowość ta jest wyjątkowa dzięki unikalnemu dziedzictwu przyrodniczemu i kulturowemu oraz położeniu wśród malowniczych szczytów Beskidu Orawskiego (taką nazwę na Słowacji nosi Beskid Żywiecki) będących częścią chronionego obszaru przyrody, parku krajobrazowego – Chránená krajinná oblasť Horná Orava (CHKO). Największą atrakcją tego regionu, podobnie jak po polskiej stronie, jest Babia Góra (1725 m n.p.m).

Do osobliwości przyrodniczych Oravskiej Polhory należą występujące w przysiółku Slaná voda lecznicze źródła wody jodowo-bromowej. W poł. XIX w. powstało tu niewielkie uzdrowisko wykorzystujące ich zdrowotne właściwości. Popularny, szczególnie na początku XX w., zakład kąpielowo-leczniczy zakończył swoją działalność w czasach I wojny światowej. W jedynym zachowanym, rozbudowanym z czasem budynku, znajduje się dziś schronisko turystyczne. W jego pobliżu otwarte zostało niedawno ogólnodostępne ujęcie wody mineralnej mieszczące się w drewnianej altanie. Jodowo-bromową wodę wykorzystuje się także w otwartej w 2019 r., zlokalizowanej w centrum wsi, tężni solankowej. Specyficzny mikroklimat wytwarzany przez parującą w tężni wodę umożliwia zdrowotne inhalacje.

Inną ciekawostką przyrodniczą Oravskiej Polhory są występujące tu bardzo rzadkie typy torfowisk zaliczane do strefy ochronnej o najwyższym stopniu. Należą do nich torfowiska: Tisovnica, Polhorská Pila i Slaná voda. Torfowisko Slaná voda jest najlepiej zachowane, a dzięki oznaczonej ścieżce edukacyjnej jest też dla turystów najłatwiej dostępne.

W najbardziej wysuniętym na północ zakątku Słowacji zobaczyć można też „tajchy” (sztuczne zbiorniki wodne) zbudowane na przełomie XVIII i XIX wieku, które w przeszłości były wykorzystywane do spławu drzew ściętych w okolicznych lasach. Współcześnie służą jako zbiorniki przeciwpożarowe. Natomiast miłośnicy historii mogą znaleźć wśród lasów i łąk Oravskiej Polhory pozostałości okopów i gniazd strzeleckich z czasów II wojny światowej.

Skip to content