Podbabiogórski Szlak Architektury Drewnianej (PSAD)

Podbabiogórski Szlak Architektury Drewnianej (PSAD) Krzysztof Buczkowski 19 kwietnia 2022

Wycieczka samochodowa (rowerowa)


Szlak Architektury Drewnianej jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych południowej Polski. Jego trasa przebiega przez cztery województwa, a  można na niej zwiedzić najcenniejsze zabytki ludowej kultury materialnej. Na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej jest takich obiektów 255. Są wśród nich urocze drewniane świątynie, staropolskie dwory, drewniane karczmy i wille oraz skanseny. Godnym uwagi jest fakt, że 8  z  tych obiektów, 4 kościoły i 4 cerkwie, wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Podbabiogórska trasa szlaku, jaką proponujemy w tym przewodniku, ma charakter pętli i wytyczona została głównie w oparciu o obiekty zaliczone do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej usytuowane w powiecie suskim z wyjątkiem znajdującego się już poza jego granicami Muzeum Orawski Park Etnograficzny w  Zubrzycy Górnej. Trasę można przejechać samochodem lub rowerem, ale w tym drugim przypadku trzeba mieć na uwadze, że poruszać się będzie cały czas drogami publicznymi, w tym odcinkiem drogi krajowej 28  i  dwoma odcinkami dróg wojewódzkich oraz będziemy musieli pokonać przełęcz Krowiarki (1012 m n.p.m.).

Przemierzając trasę szlaku można poczuć niezwykłą i niepowtarzalną atmosferę drewnianej architektury i z bliska przyjrzeć się jej naturalnemu pięknu.

Wymienione obiekty są wyznacznikami poszczególnych 8 odcinków trasy PSAD, która liczy łącznie ok. 111 km. W związku z tym, że trasa jest pętlą można pokonywać ją także w odwrotnym kierunku niż opisany (mając na uwadze zmianę tekstowych odniesień kierunkowych), a każdy z odcinków może być pierwszym w kolejności. W przedstawionym opisie pętla rozpoczyna się w głównym ośrodku Podbabiogórza jakim jest Sucha Beskidzka. Na przejechanie pętli samochodem i zwiedzanie obiektów na szlaku zaplanować trzeba całodzienną wycieczkę. Rowerem raczej trudno będzie pokonać ją w takim czasie.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim wariancie wycieczkę trasą PSAD można etapować na 2 lub więcej dni korzystając przy tym z różnych innych miejscowych atrakcji oraz dostępnej oferty noclegowo-gastronomicznej.

Skip to content