TRASA III – Bieńkówka – Koskowa Góra – Maków Podhalański Powiatsuski 10 lutego 2022

TRASA III – Bieńkówka – Koskowa Góra – Maków Podhalański

Przebieg trasy:

Bieńkówka (ok. 495 m n.p.m.) – Koskowa Góra (867 m n.p.m.) – Maków Podhalański (ok. 355 m n.p.m.)

Czas przejścia: 4 godz. 15 min.

Trasa prowadzi przez dość rzadko odwiedzane przez turystów, a bardzo malownicze tereny Beskidu Makowskiego. Szlak jest nietrudny, dostępny dla każdego piechura, a widok z Koskowej Góry należy do najpiękniejszych i najbardziej rozległych w całych polskich Beskidach.

Z przystanku busów „Bieńkówka Celakówka” udajemy się kilkadziesiąt metrów na zachód, napotykając biegnące z naprzeciwka znaki niebieskie. Idąc za nimi przekraczamy mostek na potoku Skorutówce i wychodzimy poza zabudowania wsi. Podchodzimy lasem, następnie przez pas pól, po czym ponownie wchodzimy w las, którym wędrujemy przez dłuższy czas. W końcu szlak wyprowadza na odkryty teren nieopodal domów należącego do Bogdanówki os. Łazy. Tu, mijając kamienny krzyż i tablicę informacyjną poświęconą Janowi Sałapatkowi „Orłowi” (1923-1955), urodzonemu w pobliskiej Jachówce jednemu z najbardziej znanych żołnierzy niepodległościowego podziemia po II wojnie światowej, dochodzimy do pobliskiej kapliczki z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem, spod której roztacza się piękny widok na Beskid Wyspowy i Tatry na horyzoncie. Dołącza tu do niebieskiego żółty szlak turystyczny.

Za znakami obu szlaków kierujemy teraz się w stronę bliskiego osiedla Koski i szczytu Koskowej Góry (z charakterystycznym masztem telefonii komórkowej na szczycie). Przy pierwszych domach osiedla szlaki się rozchodzą. Wybieramy prawe odgałęzienie i, idąc odtąd już tylko za znakami żółtymi, docieramy na odsłoniętą platformę szczytową Koskowej Góry.

Schodząc ze szczytu mijamy domy osiedla Majdówka, a następnie trawersujemy lasem południowe stoki Przysłopskiego Wierchu. Czeka nas teraz długa wędrówka wzdłuż linii grzbietu, głównie leśnymi drogami i przez kilka polanek. W końcu obchodzimy od południa szczyt Ostrysza, przechodzimy przez mało wyraźną kulminację Stańkowej i docieramy do węzła szlaków żółtego i czarnego. Tu opuszczamy grzbiet i – idąc wciąż za znakami żółtymi – rozpoczynamy zejście do Makowa Podhalańskiego. Przy jednym z rozdroży mijamy miejsce pamięci, poświęcone czwórce partyzantów, poległych z rąk Niemców podczas akcji, jaka rozegrała się w nieodległej Żarnówce 23 stycznia 1945 r. Nieco dalej przecinamy dziką dolinkę potoczku płynącego spod pobliskiej Bryndzówki, pokonujemy niski grzbiecik z zarastającą łąką, a za kolejnym pasem lasu wychodzimy na odkryty teren z ładnym widokiem na górskie otoczenie Makowa Podhalańskiego.

Dochodzimy do pierwszych domów miasta, a następnie, idąc ulicami: Widokową, Moniuszki i  Kasztanową, docieramy do ul. 3. Maja – głównej drogi biegnącej przez centrum Makowa. Stąd już niedaleko do stacji kolejowej, przy której nasza wycieczka się kończy.

Skip to content