TRASA IV – Stryszawa Roztoki – Jałowiec – Zawoja Przysłop – Sucha Beskidzka Powiatsuski 10 lutego 2022

TRASA IV – Stryszawa Roztoki – Jałowiec – Zawoja Przysłop – Sucha Beskidzka

Przebieg trasy:

Stryszawa Roztoki (ok. 605 m n.p.m.) – Jałowiec (1111 m n.p.m.) – os. Przysłop (ok. 675 m n.p.m.) – Sucha Beskidzka (ok. 3.45 m n.p.m.)

Czas przejścia: 6 godz. 15 min.

Całodniowa wycieczka, pozwalająca poznać niemal cały główny grzbiet Pasma Jałowieckiego. Szczyt Jałowca zachwyca panoramą na Beskid Żywiecki, również w dalszej części trasy nie brakuje miejsc widokowych, zwłaszcza na masyw „Królowej Beskidów” – Babiej Góry. Podczas długiej wędrówki można odpocząć w prywatnym schronisku pod przełęczą Opaczne lub w nowoczesnym hotelu górskim „Beskidzki Raj”. Na trasie napotkamy także ciekawostki przyrodnicze – wodospad na Upornym Potoku oraz pień potężnego świerka „Siłosława”.

Nieopodal końcowego przystanku busów „Stryszawa Roztoki” natrafiamy na początek szlaku żółtego, którym idziemy do mostku na Upornym Potoku, skąd warto podejść 50 m, by obejrzeć kaskadę pięknego wodospadu.

Trasa IV

Kontynuując wędrówkę za znakami żółtymi, mijamy kamień pamiątkowy z tablicą poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, który bardzo często odwiedzał te okolice, spędzając urlopy w klasztorze ss. zmartwychwstanek w pobliskim os. Siwcówka, a następnie idziemy skrajem łąk i później przez las. Po przecięciu szerokiej drogi stokowej, podchodzimy bardziej stromo, mijając w pobliżu szlaku powalony pień potężnego świerka „Siłosława”,  niegdyś prawdziwego „króla” tutejszych lasów.

Trasa IV

Wyżej docieramy do węzła szlaków nieopodal Polany Krawcowej. Szlak żółty tu się kończy, my zaś idziemy dalej za znakami niebieskimi i pokonawszy strome podejście wiodące grzbietem przez las bukowy, wychodzimy na Halę Kubulkową pokrywającą szczytową kopułę Jałowca

Trasa IV

Ze szczytu ruszamy na wschód za znakami żółtymi, schodząc na skraj polany Opaczne, gdzie nieco poniżej grzbietu stoi budynek dawnego prywatnego schroniska „W Murowanej Piwnicy”, gdzie można odpocząć i skorzystać z bufetu. Następnie kontynuujemy marsz leśną drogą, obchodząc szczyt Kolędówki, po czym wychodzimy na łąki i wkrótce docieramy do skrzyżowania szlaków na przełęczy Kolędówki.

Idąc nadal za znakami żółtymi, obchodzimy dwa wierzchołki Solniska, a następnie,  podchodząc wśród zagajników i polanek, a w końcu przez las,wychodzimy na widokowy szczyt Kiczory. Przed nami teraz odcinek szybkiego, stromego zejścia Dochodzimy do leżącego w pobliżu granicy Zawoi i Stryszawy osiedla Toczki. Szlak żółty tu się kończy, my natomiast idziemy nadal na wprost, za znakami czerwonymi i po chwili stajemy na przełęczy Przysłop, na której przecinamy dość ruchliwą drogę Stryszawa – Zawoja.

Trasa IV

Kontynuujemy marsz pomiędzy domami przysiółka Granica, dochodząc do kolejnego skrzyżowania i węzła szlaków nieopodal budynku dawnej szkoły podstawowej oraz remizy OSP w centrum przepięknie położonego skupiska osiedli o wspólnej nazwie Przysłop.  

Stąd kontynuujemy marsz za znakami czarnymi, niebieskimi i czerwonymi drogą asfaltową w stronę bliskiego szczytu Magurki. Po kilku minutach podejścia dochodzimy do rozwidlenia, na którym znaki czerwone odchodzą w prawo, niedaleko pięknej kapliczki z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1870 r. Jest to jednocześnie miejsce styku granic trzech wsi: Zawoi, Stryszawy i Grzechyni.

Trasa IV

Za znakami czarnymi i niebieskimi kierujemy się teraz w lewo, podchodząc między domami osiedla Spyrki  i wychodzimy na Przełęcz Zasypnicką Wyższą pomiędzy Magurką a Surzynówką. Tu opuszczamy szlak niebieski (jeśli dysponujemy większą ilością wolnego czasu, warto podejść nim do pobliskiego hotelu „Beskidzki Raj” i wspiąć się na ogólnodostępną wieżę widokową) i idziemy za znakami czarnymi w stronę granicy lasu pod szczytem Magurki.

Trasa IV

 Nie dochodząc do samego wierzchołka szlak skręca w lewo i schodzi lasem na urokliwą przełęcz pomiędzy Magurką a Kamienną, zwaną Przełęczą Zasypnicką Niższą, ponad osiedlem Kubasiaki, a z niej stromo i szybko obniża się na dno doliny potoku Zasypniczanka. Idziemy dalej w dół doliny potoku, wkrótce opuszczając las i dochodząc do pierwszych domów dużego skupiska osiedli o wspólnej nazwie Zasypnica w Suchej Beskidzkiej. Przed nami teraz długi, trzykilometrowy odcinek zejścia szosą pomiędzy coraz gęstszymi zabudowaniami. W końcu docieramy do skrzyżowania z ruchliwą drogą wojewódzką nr 946, tu skręcamy w prawo i po dziesięciu minutach marszu ul. Mickiewicza dochodzimy do stacji kolejowej w Suchej Beskidzkiej, gdzie nasza wycieczka się kończy.

 

Skip to content