TRASA I – Tarnawa Górna – schronisko PTTK „Leskowiec” – Leskowiec  – Targoszów  – Krzeszów Powiatsuski 10 lutego 2022

TRASA I – Tarnawa Górna – schronisko PTTK „Leskowiec” – Leskowiec  – Targoszów  – Krzeszów

Przebieg trasy:

Tarnawa Górna (ok. 440 m n.p.m.) – schronisko PTTK „Leskowiec” (ok. 860 m n.p.m.) – Leskowiec (918 m n.p.m.) – Targoszów (ok. 495 m n.p.m.) – Krzeszów (ok. 465 m n.p.m.)

Czas przejścia: 3 godz. 25 min. 

Przyjemna, niedługa wycieczka wschodnimi obrzeżami Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Na trasie sympatyczne schronisko górskie, interesujące sanktuarium poświęcone św. Janowi Pawłowi II oraz  wspaniała panorama ze szczytu Leskowca.

Z przystanku busów w Tarnawie Górnej ruszamy za znakami niebieskimi, mijając wkrótce stuletnią  kapliczkę domkową z figurą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem i podchodzimy do węzła szlaków na tzw. Makowych Rozstajach. Kontynuując podejście, osiągamy grzbiet Makowej Góry, którym wznosimy się do kolejnego skrzyżowania szlaków już na na głównym grzbiecie Beskidu Małego.  Idąc dalej za znakami niebieskimi, żółtymi i zielonymi dotrzemy do stojącego na skraju Polany Barglowej schroniska PTTK „Leskowiec”

Kontynuując wycieczkę, ruszamy spod schroniska za znakami żółtymi i czarnymi, po 5 min. stając przy kolejnym węźle szlaków na Przełęczy Władysława Midowicza. Idąc nadal na wprost za znakami żółtymi i czerwonymi, podchodzimy ładnym lasem bukowo-świerkowym na szczyt Leskowca.

Ze szczytu schodzimy za znakami żółtymi, najpierw przez halę, później lasem, przecinając kilka niewielkich polanek. W końcu wychodzimy na widokowe łąki i przecinając osiedla Pagórek i Wieczorki, schodzimy do doliny Targoszówki oraz węzła szlaków turystycznych obok kapliczki w Targoszowie. W XVIII-XIX w. okolice Targoszowa był miejscem pozyskiwania rud żelaza, a kapliczka została ufundowana przez pracujących tu górników. Podchodzimy teraz krótko na wzniesienie o nazwie Gronik, gdzie stoi kolejna interesująca kapliczka górnicza, a następnie schodzimy do przystanku busów w Krzeszowie, kończąc wycieczkę.

Skip to content