Położenie

Gmina położona jest w najwyższych partiach Beskidu Żywieckiego, u północnych podnóży Babiej Góry (1725 m n.p.m.), w dolinie Skawicy (lewy dopływ Skawy), pomiędzy Pasmem Jałowieckim na północnym zachodzie a Pasmem Policy na południowym wschodzie.

W skład gminy wchodzą 2 miejscowości (8 sołectw): Skawica i Zawoja, które zamieszkuje ok. 9100 osób. Gmina obejmuje swoimi granicami obszar 12878 ha, a sama Zawoja jest największą pod względem powierzchni i jednocześnie jedną z najdłuższych wsi w Polsce. Gmina graniczy: od zachodu z gminami: Jeleśnia, Koszarawa (powiat żywiecki, województwo śląskie), od północy z gminą Stryszawa, od północnego wschodu z gminą Maków Podhalański, od wschodu z gminą Bystra-Sidzina (powiat suski), od południa z gminami Jabłonka i Lipnica Wielka (powiat nowotarski) oraz ze Słowacją. Głównym traktem komunikacyjnym gminy jest droga wojewódzka nr 957 z Białki, od skrzyżowania z drogą krajową nr 28, do Nowego Targu. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Makowie Podhalańskim (15 km), a przystanek PKP w Juszczynie (12 km).

Na terenie gminy znajdują się 4 parafie rzymskokatolickie: Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy, Parafia pw. św. Klemensa w Zawoi Centrum, Parafia pw. Matki Bożej

Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej i Parafia pw. św. Józefa w Zawoi Zakamień.