TRASA XI – Palcza – Chełm – Starowidz – Zembrzyce Powiatsuski 22 lutego 2022

TRASA XI – Palcza – Chełm – Starowidz – Zembrzyce

Przebieg trasy:

Palcza (ok. 425 m n.p.m.) – Chełm (603 m n.p.m.) – Starowidz (515 m n.p.m.) – Zembrzyce (ok. 315 m n.p.m.)

Czas przejścia: 3 godz. 50 min.

Półdniowa, niemal spacerowa trasa, prowadząca północnymi obrzeżami Beskidu Makowskiego. Liczne punkty widokowe na wyższe partie Beskidów, a także Pogórze Wielickie, na szczycie Chełmu bardzo ciekawa, wiekowa kapliczka.

W pobliżu przystanku busów „Palcza Kościół” natrafiamy na znaki czerwone tzw. Małego Szlaku Beskidzkiego, którym będziemy szli podczas całej wycieczki. Idziemy boczną drogą, pozostawiając po lewej kościół w Palczy, wkrótce opuszczamy asfalt i podchodzimy łagodnie na grzbiet pasemka Chełmu. Przed nami teraz dłuższy odcinek płaskiej wędrówki wzdłuż grzbietu fragmentami pól, łąk i zagajników, z licznymi punktami widokowymi na Beskidy i Pogórze Wielickie. W końcu  napotykamy asfaltową drogę, którą dochodzi z prawej szlak żółty ze Skawinek, a zaraz potem przecinamy kolejną, którą biegnie szlak zielony Budzów – Stronie. Kontynuujemy marsz szeroką, wygodną drogą grzbietową, idąc teraz za znakami czerwonymi, żółtymi oraz zielonymi na zachód, mijamy zabudowania leśniczówki i dochodzimy do węzła szlaków pod szczytem Chełmu Wschodniego. Dalej, ponownie już tylko za znakami czerwonymi, wędrujemy przez zwarty kompleks leśny, najpierw płasko, a następnie podchodząc łagodnie przez las, cały czas wzdłuż linii grzbietu, osiągając w końcu główny szczyt Chełmu. Stoi tu stara kapliczka z figurą św. Onufrego. Datowana jest na 1681 lub nawet na 1564 r., co – jeśli jest zgodne z prawdą – czyniłoby z niej jeden z najstarszych przykładów małej architektury sakralnej w polskich górach.

Nieco dalej przechodzimy obok grobu partyzanta z okresu II wojny światowej i rozpoczynamy zejście leśną drogą do należącego do Stryszowa osiedla Kramarki. Za osiedlem idziemy krótko   drogą asfaltową Marcówka – Stryszów, opuszczając ją przy ładnej kapliczce domkowej z 1879 r. Niedługo później szlak wkracza w las przekraczając główny wierzchołek Starowidza. Wkrótce wychodzimy na odkryty teren i docieramy na niższy, widokowy szczyt tej góry.

Idziemy krótko w stronę widocznych niżej domów os. Bałdyse. Czeka nas teraz dłuższe zejście do doliny Paleczki w Zembrzycach. Już na dole przekraczamy most na tej rzece i wchodzimy pomiędzy zwartą zabudowę Zembrzyc. Mijamy dawny dwór Stanisława Leliwa-Ostrzeszewicza z 1807-1810 r. i docieramy do miejsca, w którym z lewej dochodzi droga wojewódzka Zembrzyce – Biertowice. Stoi tu bardzo ciekawa kapliczka z cokołem pokrytym płaskorzeźbami datowanymi nawet na XV stulecie. Stąd już niedaleko do centralnego placu we wsi, na którym, obok przystanku busów  przed kościołem parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela,  kończymy wycieczkę.

Skip to content