Przebieg trasy:
Palcza (ok. 425 m n.p.m.) – Chełm (603 m n.p.m.) – Starowidz (515 m n.p.m.) – Zembrzyce (ok. 315 m n.p.m.)
Czas przejścia: 3 godz. 50 min.
Półdniowa, niemal spacerowa trasa, prowadząca północnymi obrzeżami Beskidu Makowskiego. Liczne punkty widokowe na wyższe partie Beskidów, a także Pogórze Wielickie, na szczycie Chełmu bardzo ciekawa, wiekowa kapliczka.
W pobliżu przystanku busów „Palcza Kościół” natrafiamy na znaki czerwone tzw. Małego Szlaku Beskidzkiego, którym będziemy szli podczas całej wycieczki. Idziemy boczną drogą, pozostawiając po lewej kościół w Palczy, wkrótce opuszczamy asfalt i podchodzimy łagodnie na grzbiet pasemka Chełmu. Przed nami teraz dłuższy odcinek płaskiej wędrówki wzdłuż grzbietu fragmentami pól, łąk i zagajników, z licznymi punktami widokowymi na Beskidy i Pogórze Wielickie. W końcu napotykamy asfaltową drogę, którą dochodzi z prawej szlak żółty ze Skawinek, a zaraz potem przecinamy kolejną, którą biegnie szlak zielony Budzów – Stronie. Kontynuujemy marsz szeroką, wygodną drogą grzbietową, idąc teraz za znakami czerwonymi, żółtymi oraz zielonymi na zachód, mijamy zabudowania leśniczówki i dochodzimy do węzła szlaków pod szczytem Chełmu Wschodniego. Dalej, ponownie już tylko za znakami czerwonymi, wędrujemy przez zwarty kompleks leśny, najpierw płasko, a następnie podchodząc łagodnie przez las, cały czas wzdłuż linii grzbietu, osiągając w końcu główny szczyt Chełmu. Stoi tu stara kapliczka z figurą św. Onufrego. Datowana jest na 1681 lub nawet na 1564 r., co – jeśli jest zgodne z prawdą – czyniłoby z niej jeden z najstarszych przykładów małej architektury sakralnej w polskich górach.
Nieco dalej przechodzimy obok grobu partyzanta z okresu II wojny światowej i rozpoczynamy zejście leśną drogą do należącego do Stryszowa osiedla Kramarki. Za osiedlem idziemy krótko drogą asfaltową Marcówka – Stryszów, opuszczając ją przy ładnej kapliczce domkowej z 1879 r. Niedługo później szlak wkracza w las przekraczając główny wierzchołek Starowidza. Wkrótce wychodzimy na odkryty teren i docieramy na niższy, widokowy szczyt tej góry.
Idziemy krótko w stronę widocznych niżej domów os. Bałdyse. Czeka nas teraz dłuższe zejście do doliny Paleczki w Zembrzycach. Już na dole przekraczamy most na tej rzece i wchodzimy pomiędzy zwartą zabudowę Zembrzyc. Mijamy dawny dwór Stanisława Leliwa-Ostrzeszewicza z 1807-1810 r. i docieramy do miejsca, w którym z lewej dochodzi droga wojewódzka Zembrzyce – Biertowice. Stoi tu bardzo ciekawa kapliczka z cokołem pokrytym płaskorzeźbami datowanymi nawet na XV stulecie. Stąd już niedaleko do centralnego placu we wsi, na którym, obok przystanku busów przed kościołem parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela, kończymy wycieczkę.