KARCZMA „RZYM” W SUCHEJ BESKIDZKIEJ Powiatsuski 10 lutego 2022

KARCZMA „RZYM” W SUCHEJ BESKIDZKIEJ

Drewniana karczma „Rzym”, stojąca na suskim rynku, znana jest powszechnie miłośnikom literatury. To właśnie tutaj, jak pisał Adam Mickiewicz w balladzie „Pani Twardowska”, miało dojść do spotkania Imć Twardowskiego z Mefistofelesem, tutaj także swoje łupy liczyli niejednokrotnie beskidzcy zbójnicy. Karczma stała w obecnym miejscu prawdopodobnie już w 1719 r., obecny budynek, będący być może wynikiem rozbudowy wcześniejszego, powstał w 2. poł. XVIII w. Gospoda należała wówczas do suskiego dworu. Ostatnie prace, po których uzyskała obecny wygląd, miały miejsce w l. 60. XX w. Jest to budowla zrębowa, wzniesiona na planie prostokąta, nakryta potężnym, czterospadowym dachem gontowym. Od strony rynku uwagę zwracają charakterystyczne podcienia, wsparte na profilowanych słupach, pomiędzy które wpisano pary arkad, dzielone dekoracyjnymi wypustami, tzw. „psami”.

GPS 49°44'32.6"N 19°36'05.5"E