OŚRODEK KULTURY TURYSTYKI GÓRSKIEJ PTTK NA MARKOWYCH SZCZAWINACH Powiatsuski 21 lutego 2022

OŚRODEK KULTURY TURYSTYKI GÓRSKIEJ PTTK NA MARKOWYCH SZCZAWINACH

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, obok schroniska PTTK na polanie Markowe Szczawiny, w budynku tzw. Goprówki, znajduje się ekspozycja Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK. Prezentowane są tu bogato ilustrowane plansze informacyjne omawiające dzieje turystyki babiogórskiej, stare fotografie, przewodniki i elementy wyposażenie turystycznego. Specjalnie przygotowana prezentacja wyświetlana na ekranie pozwala zapoznać się z kolejnymi fazami rozbudowy schroniska.
Ośrodek na Markowych Szczawinach jest najstarszą z siedmiu takich placówek na terenie Beskidów i Pienin zakładanych z inicjatywy zasłużonego działacza turystycznego Edwarda Moskały. Powstał w 1966 r., a jego ekspozycja przez niemal pół wieku mieściła się w małym, drewnianym, jednoizbowym budyneczku stojącym naprzeciwko schroniska. W obecne miejsce trafiła i na nowo zaaranżowana została po przebudowie Goprówki w latach 2010-2011. Warto dodać, że w wyniku przebudowy jej bryła nawiązuje obecnie do pierwotnego budynku schroniska, które zostało wzniesione w 1906 r. jako najstarszy tego typu obiekt w Beskidach Zachodnich.

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny
34-222 Zawoja 2999